רכישת קרקע חקלאית והפשרתה ,תקן-22: כל מה שחשוב לדעת !!

תוכן עניינים

קניית קרקע חקלאית המיועדת להפשרה נחשבת לעסקה מורכבת המצריכה ידע רב בתחום המקרקעין. שינוי של ייעוד קרקע הוא תהליך מבוקש, לאור העובדה שהוא מקנה את האפשרות להפוך את הקרקע החקלאית לקרקע המיועדת למגורים.

לפני שאתם משקיעים משאבים ורוכשים קרקע חקלאית, חשוב שתבצעו בדיקה מעמיקה של ייעוד הקרקע. בדיקה אודות ייעוד הקרקע היא הכרחית על מנת שתוכלו לקבל החלטה מיטבית עבורכם ותימנעו מתקלות עתידיות שעלולות לעלות לכם מאות אלפי שקלים.

אז מהם הדגשים שחשוב שתשימו לב אליהם לפני רכישת קרקע חקלאית, וכיצד תוכלו לבדוק את ייעוד הקרקע? עשינו לכם קצת סדר בבלאגן והבאנו את כל המידע החשוב בנושא, הישארו איתנו!

מהם הדגשים שחשוב לשים לב אליהם טרם רכישת קרקע חקלאית?

על מנת שתוכלו להגדיל את סיכויי ההפשרה לקרקע ותמזערו סיכונים עתידיים, עליכם לקחת בחשבון את הדגשים הבאים:

  1. ייעוד הקרקע בעת הרכישה – חשוב לשים לב שהקרקע אינה מיועדת לגן לאומי או לשמורת טבע.
  2. קרקעות פרטיות – חשוב לרכוש קרקע בבעלות פרטית, מכיוון שרוב הקרקעות החקלאיות שייכות לקק”ל או למנהל, דבר שהופך את המשקיע לחוכר שזכאי אך ורק לפיצוי מזערי.
  3. מיקום גאוגרפי של הקרקע והקרבה לאזור מגורים בנוי – קיימת עדיפות להפשרת קרקעות המצויות באזור מגורים בנוי שכבר יש ברשותו תשתיות ובניינים.
  4. הפקעת הקרקע על ידי הרשויות – קחו בחשבון שהרשויות זכאיות להפקיע כ-40% משטח הקרקע לשירות ציבורי כמו: גנים, שבילים, כבישים ועוד, וזאת לאחר תהליך הפשרת הקרקע החקלאית. במידה והרשות תחרוג מהפקעה של למעלה מ-40% משטח הקרקע היא תפצה אתכם על כך.
  5. תבצעו ביקור בשטח הקרקע טרם הרכישה – אין יותר טוב ממראה עיניים, חשוב שתבדקו באופן פיזי את הקרקע, תוודאו שלא מדובר בקרקע ליד בסיס צבאי, תוואי של כביש ראשי, מפעלים מזהמים, אתר ארכיאולוגי, או שאין קו מתח גבוה שעובר באזור.
  6. בדיקת ייעוד הקרקע ברשויות – עליכם לבדוק רישום זכויות בטאבו ולבצע בדיקת ייעוד קרקע ברשויות כמו: משרד השיכון, מנהל מקרקעי ישראל, וועדה מקומית ומחוזית ובמשרד הפנים, את הייעוד העתידי והנוכחי של הקרקע. שינוי ייעוד של קרקע חקלאית מותנה במדיניות קרקעית של ישראל שבאה לידי ביטוי בתוכניות מתאר מחוזיות ובתמ”א 35.

קחו בחשבון שגם במקרים בהם הרשויות תומכות בהפשרת הקרקע לבנייה, לרוב מדובר בתהליך ארוך שעלול להימשך גם עשרות שנים. התוכנית מוגשת תחילה באמצעות הוועדה המקומית לוועדה המחוזית, וחוזרת פעמים רבות לצורך עדכונים, תיקונים וביצוע התאמה בין התוכניות הציבוריות השונות. בנוסף, בכל שלב ושלב יש את תקופת ההתנגדויות שאורכת כ-60 יום ומאריכה את משך זמן התהליך באופן משמעותי.

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

שינוי ייעוד קרקע – בדיקת סיכויי הפרשה של קרקע חקלאית

בדיקת ייעוד קרקע חקלאית מתבצעת על ידי עו”ד מקרקעין מומחה או הידוע גם כעו”ד קרקעות חקלאיות. בעבר בעלי הקרקעות נהגו ליזום שינוי ייעוד בקרקע שבבעלותם ולהעביר את בקשתם לוועדות התכנון, שהיו דנות בבקשה ומחליטות לאשר או לסרב לתכנון המוצע. כך נוצרה מדיניות תכנונית של טלאי על טלאי ביישובים והערים שהתפתחו פלאים על חשבון הקרקעות החקלאיות ותפסו את מקומם של השטחים החקלאיים.

אולם ממועד כניסתן של תמ”א 31 ותמ”א 35 לתוקפן – חל שינוי מהותי בגישה התכנונית לאישור תוכניות מתאר שקבעה מראש אזורים לשימור, אזור לפיתוח עירוני, מערכות כבישים, גודל של מושבים כפריים ועוד. השינוי נועד במטרה ליצור איזון בין ראייה תכנונית עתידית מפוקחת לבין צורכי הפיתוח של מדינת ישראל. במסגרת תמ”א 35 – התכנית הארצית, האזורים מסומנים לפי מרקמים – שכל אחד מהם מכיל כמה ייעודי קרקע.

הפשרת קרקע חקלאית - משרד עורך דין עמית סלע

שינוי ייעוד קרקע: תוכנית מתאר ארצית, מחוזית, מקומית ולאומית

כאמור, במסגרת רכישת קרקע חקלאית חשוב לבצע בדיקה הכרחית אודות ייעוד הקרקע המתבסס על תכנון מוקדם. וועדות התכנון המחוזיות נדרשות להכין תוכנית מתאר מחוזית על בסיס התוכנית מתאר הארצית. כמו כן, על פי תוכניות המתאר המחוזיות – וועדות התכנון המקומיות נדרשות להכין תוכנית כוללנית (תוכנית אב סטטוטורית) אשר קובעת לפרטי פרטים את התכנון העתידי של היישוב. התכנון מתייחס לכל הפרמטרים הן ברמה המקומית, המחוזית, הארצית והלאומית.

שינוי ייעוד קרקע חקלאית: עורך דין עמית סלע, המומחה לתכנון ובנייה

עורך דין תכנון ובנייה מומחה ומנוסה יסייע לכם בכל הבדיקות הנדרשות לייעוד הקרקע, שינוי הייעוד לקרקע ותהליך הפשרת הקרקע. קניית קרקע חקלאית או לחילופין מכירת קרקע חקלאית מצריכה ידע משפטי רב שיש ברשותו של עו”ד מקרקעין מיומן, מקצועי ומנוסה. עו”ד עמית סלע, הינו עורך דין מקרקעין (עורך דין לקרקע חקלאית) מומחה תכנון ובנייה אשר מכיר את תחום על בוריו וידאג להוביל אתכם לעסקה שקולה ובטוחה. לקביעת פגישת ראשונית צרו עימנו קשר, בהצלחה.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

דילוג לתוכן