אישור זכויות בעסקאות מקרקעין כל מה שצריך לדעת

תוכן עניינים

רכישת דירה היא אירוע מרגש, ולמען האמת מדובר באחת ההשקעות הגדולות שכל אדם יעשה בחייו – זאת בדיוק הסיבה שכדאי לנקוט באותה עת במשנה זהירות מוגבר. תפקיד עורך הדין בדרך הוא להיות שם בשביל הלקוח לאורך כל שלבי העסקה, כאשר זה מתחיל מבדיקת הנכס והעסקה, ניסוח חוזה שמגן על הלקוח וממשיך לרישום הדירה בטאבו עד לקניית הדירה המיוחלת.
רבים תוהים מהו שכר הטרחה של עורך דין קניית דירה? התשובה היא שזה תלוי, ואת התשובות לכך נציג בפניך במאמר הבא.

מהו שכר טרחת עורך הדין בקניית דירה מקבלן?

ברכישת דירה חדשה מקבלן, נכללים הליכים משפטיים רבים שמצריכים סיוע של עורך דין. על פי חוק המקרקעין (תשכט, 1969), נקבע כי שכר הטרחה של עורך הדין לרכישת דירה מוגבל לסכום של 5,000 ש”ח בתוספת מע”מ והוא מיועד להכנת החוזה, בדיקת אישורים שונים וליווי העסקה לאורכה. ברכישת דירה מקבלן, הקבלן הוא זה שמשלם עבור השירות המשפטי.

עם זאת, יש לך אפשרות לשכור עורך דין מקרקעין מטעמך שייצג את האינטרסים שלך – זהו דבר מומלץ וחשוב לא פחות.

שכר טרחה עורך דין מכירת דירה יד שניה

ביצוע עסקה בנדל”ן היא פעולה מורכבת שגובה עלויות שונות, כאשר אחת העלויות העיקריות היא שכר טרחת עורך דין, שתפקידו ללוות את העסקה מתחילתה ועד סופה.

כאשר קונים דירה מקבלן, שכר הטרחה עבור עורך דין מכירת דירה הינו קבוע ועומד על ₪5,000 בתוספת מע”מ. אולם בדירות יד שנייה, שבהן יש יותר משתנים וסיכונים אפשריים, התעריף משתנה בין 0.5% ל-1.5% מערך הנכס – ככל שהוא יקר יותר כך האחוז נמוך יותר.

שכר טרחת עורך דין קניית דירה

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

גורמים המשפיעים על שכר טרחה עורך דין נדלן ברכישת דירה

שכר הטרחה של עורך הדין בעסקת רכישת דירה נקבע בהתבסס על מספר פרמטרים, העיקריים בהם הינם:

  • ניסיון עורך הדין – עו”ד ותיק ומנוסה, בעל ניסיון של עשרות שנים בתחום המקרקעין, יכיר היטב את החוקים, התקנות והפסיקה הרלוונטיים. כמו כן, ניסיון מביא עמו קשרים עם גורמים רלוונטיים, וגם זה שווה כסף.
  • סוג העסקה – יש עסקאות מורכבות יותר, כמו העברת דירה במתנה לקרוב או במסגרת גירושין דורשות ידע משפטי ספציפי וליווי צמוד יותר. לפיכך, שכר הטרחה בעסקאות מסוג זה יהיה גבוה יותר ביחס לעסקת רכישה רגילה.
  • סוג הנכס – נכס הרשום בטאבו מאפשר עסקה פשוטה יחסית. לעומת זאת, נכס שטרם נרשם או כזה המחייב טיפול מול רשויות שונות ידרוש ליווי צמוד יותר ושכר טרחה גבוה יותר.
  • היקף השירותים – ככל שנדרש מעורך הדין לבצע פעולות רבות יותר כגון תכנון מס, הסרת עיקולים, השגת תצהירי זיהוי וכדומה, כך שכר הטרחה יגדל, שכן מדובר בתהליך מורכב יותר מבחינת עבודתו.
  • שווי הנכס – ככל ששווי הנכס גבוה יותר, אחוז שכר הטרחה מערך הנכס יהיה נמוך יותר לרוב.

אז מתי משלמים לעורך דין קניית דירה בכל התהליך? נהוג לשלם בתחילת התהליך, כלומר ברגע החתימה על חוזה המכר – אך גם כאן, תמיד יש יוצאים מן הכלל.

עו”ד עמית סלע – מומחה בליווי עסקאות נדל”ן

עו”ד עמית סלע הינו מומחה לדיני מקרקעין עם ניסיון רב שנים בליווי עסקאות נדל”ן מורכבות מכל הסוגים. סלע מציב בפניך ידע, ניסיון ובקיאות מעמיקים בפסיקה ובחקיקה בתחום וטיפול ביעילות ומקצועיות בסוגיות משפטיות שונות, המתעוררות במהלך רכישה או מכירה של נכסים.

שכר הטרחה של עו”ד עמית סלע הוא בהתאמה לניסיונו המקצועי, תוך התחשבות במורכבות העסקה, שווי הנכס והיקף השירותים הנדרשים. אם שקלת לבצע עסקה בנדל”ן וחיפשת ייצוג משפטי אמין, מקצועי והוגן – הגעת למקום הנכון.

עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.