עורך דין מכירת דירה: כל מה שצריך לדעת לשנת 2024

תוכן עניינים

עורך דין מכירת דירה נחשב להכרחי ביותר עבור כל אדם שמעוניין למכור דירה ולבצע עסקת מקרקעין מיטבית עבורו. העורך דין יבדוק רישום נכסים בטאבו, ידאג לקבוע מנגנוני הגנה בכדי להגן על זכויות המוכר בעסקה. בנוסף, עו”ד מכירת דירה ידאג ללוות אתכם בתהליך מדויק, מודע ומחושב בכל צעד וסעיף בעת חתימה על הסכם המכר, כל זאת לצד חשיבה כלכלית שמיועדת למקסם את סך הרווח הכולל הגלום בעסקה של המוכרים.

תפקידו של עורך דין במכירת דירה  / בקניית דירה 

  1. בדיקות מקדמיות טרם המכירה של עורך דין למכירת דירה – בשלב הראשון יבצע עו”ד מכירת דירה בדיקות מקדמיות של הדירה במקרקעין, בדיקת רישום בטאבו, רישום הערת אזהרה ועוד.
  2. תכנון תשלומי מס – בשלב השני יתכנן עורך הדין  למכירת דירה את תשלומי המס עתידיים תוך בדיקה יסודית ומקיפה של ניצול פטורים קבועים על פי החוק.
  3. ליווי משא ומתן על הסכם מכר – בשלב השלישי, ילווה העורך דין את המשא ומתן על הסכם מכר ויעביר רישום זכויות בטאבו.

 

מהן הבדיקות המקדמיות אותן מבצע עורך דין למכירת דירה?

 

1. הערכת שווי הנכס של עורך הדין במכירה דירה 

בראש ובראשונה עו”ד מכירת דירה מבצע הערכה ריאלית לשווי הדירה, שמהווה סמן לעסקה רווחית ומשתלמת או הצעת קנייה נמוכה למדי. באמצעות הערכה ריאלית של שווי הדירה, העורך דין יחשב ויעריך את המס העתידי שצפוי לתשלום.

עורך דין מכירת דירה בודק את היתרי הבנייה של הדירה, האם בוצעו חריגות בנייה במהלך השנים, האם קיים רישום הערת אזהרה . שלב הבדיקות המקדמיות מתבצע בסיוע של שמאי מקרקעין מקצועי. בירור המצב התכנוני של הדירה הוא קריטי לבחינת השימוש בדירה בפועל בהשוואה לייעוד התכנוני שלה.

2. תשלומי מיסים

מכירת דירה מעגנת בתוכה תשלומי מיסים כאלה ואחרים. לכן, בבואכם למכור דירה עליכם לבצע הערכה מראש של תשלומי המס הצפויים במסגרת העסקה ולגלם אותם כהוצאות בתהליך העסקה, על מנת שתוכלו להעריך רווח נקי הצפוי ממכירת הנכס.

מס שבח הוא המס המהותי ביותר המוטל על המוכר בעקבות הרווח שנובע ממכירת נכס מקרקעין. כמו כן, קחו בחשבון שאתם עלולים להיחשף לתשלום היטל השבחה המיועד לרשות המקומית, וזאת בנוסף לאגרות והיטלים שונים שעשויים להיות מוטלים עליכם כגון: אגרת מים, ביוב, מדרכה, פיתוח, כביש וכדומה.

על כן, לאור האגרות, המיסים וההיטלים הצפויים, חשוב להתייעץ מראש עם עו”ד מכירת דירה מומחה ומקצועי שמכיר את התחום על בוריו שיוכל לסייע לכם לבצע את עסקת המכירה על הצד הטוב ביותר.

3. תכנון מס, עריכת שומה עצמית וניצול פטורים של עורך דין המתמחה במכירה דירה

תכנון מס נכון מתחיל בבחינת רווחיות עסקת המכירה, בעת התכנון חשוב לענות על השאלה: האם מכירת הדירה אמורה להניב רווח כלשהו למוכר? חישוב הרווח הצפוי הוא ההפרש בין מחיר המכירה לבין מחיר הרכישה.

עורך דין מכירת דירה יבחן את זכאותכם לפטורים מתשלומים כגון: מס שבח, היטל השבחה וכדומה ויבצע חישוב לינארי של העסקה.

תכנון מס מהווה כלי חוקי להפחתת תשלומי המס שנובעים מעסקת מכר. לכן לאור העובדה שמדובר בתשלומים שעשויים להגיע למאות אלפי שקלים, יש להתייחס ברצינות ובכובד ראש לתכנון מס המתבצע על ידי עו”ד מכירת דירה מיומן ומקצועי. קיימים סעיפים בחוק שיכולים לחסוך לכם תשלומי מס רבים, לכן מוטב שתעשו עסקה חכמה ושקולה.
לחצו למעבר למאמר  על 15 בדיקות הכרחיות לפני רכישת נכס  לחצו

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

משא ומתן בליווי עורך דין במכירת דירתכם

ליווי עורך דין מכירת  או קניית דירה: מניהול משא ומתן ועד להסכם מכר

 

1. הגנת המוכר בעת רישום הערת אזהרה לטובת הקונה

עו”ד למכירת דירה יסייע לכם להגן על זכויותיכם כמוכרים מפני הערת אזהרה לטובת הקונה וזכויותיו בדירה. בעת שהקונה מעביר למוכר את התשלומים עבור הדירה נרשמת לטובתו הערת אזהרה, שמבטיחה לו שהמוכר לא יפר את התחייבותו מהסכם המכר שעליו חתום. אולם, במידה והקונה מפר את סעיפי ההסכם עורך דין מכירת דירה ידאג לכך שיהיה ניתן למחוק את הערת האזהרה על ידי ייפוי כוח שנשאר בנאמנותו.

2. הגנת המוכר מהבנק למשכנתאות של הקונה

במצבים בהם הקונה מממן את קנייתו על ידי משכנתא מהבנק, המוכר יצטרך להתנהל מול הבנק עצמאית ואף לחתום על כתב התחייבות לרישום משכנתא, שבאמצעותו מתחייב מוכר הנכס כלפי הבנק. כאן נכנס לתמונה עו”ד מכירת דירה שמתוקף תפקידו אמון לדאוג לזכויותיו של המוכר במסגרת כתב ההתחייבות מול הבנק ולמזער את הסיכון שלו ככל שניתן.

3. מכירת דירה קיימת לצד קניית דירה

ישנם מקרים רבים בהם עסקת מכירת הדירה מתבצעת במקביל לעסקת קניית דירה, כאשר המוכר מסתמך על כספי המכירה לתשלומי רכישת הדירה החלופית. עורך דין מכירת דירה מקצועי יוודא שאופן פריסת התשלומים שנקבעו מול הקונה של הדירה הקיימת מסונכרן עם פריסת התשלומים של המוכר מהדירה החלופית – כך שהמוכר לא יגיע לסיטואציה של הפרת חוזה.

איך תוכלו לבחור עורך דין מכירת דירה / קניית דירה

קודם כל חשוב שתהיו מודעים לעובדה שביצוע עסקת מכר ללא ליווי צמוד של עורך דין מכירת דירה עלול לעלות לכם בהוצאות שמסתכמות במאות אלפי שקלים שייתכן ותוכלו לחסוך ולהימנע מחלק מהם כמו: מיסים והיטלים שישפיעו על כיסכם באופן דרמטי.

לכן כשאתם לוקחים את שכר טרחת עורך דין למכירת דירה / קנית דירה בחשבון – תגלמו אותו כהשקעה מניבה בעסקה ולא כהוצאה. קחו בחשבון ששכר טרחת עורך דין מכירת דירה נמוך לאין שיעור, בהשוואה לכל התשלומים שצפויים לכם אם תחליטו לחסוך בשירותיו של עו”ד מכירת דירה.

איך מחושב שכר טרחת עורך דין מכירת דירה / קניית דירה?

שכ”ט עו”ד מכירת דירה מחושב בהתאם לפרמטרים כגון: סוג, מורכבות וטיב העסקה, משך זמן תהליך העסקה וכמובן שווי העסקה הסופית. במקרים חריגים בהם שווי הדירה נמוך משמעותית אז התשלום המינימלי לשכר טרחת עו”ד יעמוד על סך של 5,000 שקלים פלוס מע”מ.

לסיכום

בבואכם לבחור עורך דין מקרקעין  למכירת דירה עליכם לוודא אודות המקצועיות והניסיון שיש ברשותו כך תוכלו להבטיח את זכויותיכם כמוכרים בעסקה ולוודא את הצלחת העסקה. תוכלו לבדוק המלצות וחוות דעת אודותיו – לאחר בדיקה מקיפה אם תרגישו שהוא משרה עליכם תחושת ביטחון ושלווה כנראה שזה העורך דין הנכון בשבילכם.

מדובר בעסקה הרת גורל, שיש לה השפעה ניכרת על חייכם, אל תקלו ראש או תהיו פזיזים – תהיו שקולים, יסודיים ותבצעו עסקה חכמה שתיטיב עימכם, לפרטים נוספים אודות מכירת דירה צרו עימנו קשר, בהצלחה.

עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

מאמרים מומלצים