נוטריון: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

תוכן עניניים

רבים מאיתנו נדרשים באימות מסמכים רשמיים ומשפטיים על ידי נוטריון, לכן חשוב שנדע מיהו נוטריון ומה הייחודיות שלו לעומת אחרים. מאמר זה נועד לעשות לכם קצת סדר בבלגן ולהבהיר אודות תפקידו של הנוטריון והמקרים בהם תצטרכו להיעזר בשירות נוטריוני. אז קדימה נצא לדרך!

מיהו נוטריון?

נוטריון הינו עורך דין מנוסה בעל וותק של לא פחות מ-10 שנים, המוסמך על ידי משרד המשפטים לאמת ולאשר מסמכים רשמיים ומשפטיים, לאמת את מהימנות המסמכים ומקוריותם ולאשר את זהות החותם בפני הרשויות. למעשה, נוטריון מהווה זרוע ביצועית המקשרת בין הלקוחות, בתי המשפט והרשויות השונות. הנוטריון נדרש לפעול על פי כללי האתיקה המחמירים והוא נתון תחת פיקוח צמוד של וועדת הנוטריונים הממונה במשרד המשפטים.

אימות החתימה נוטריוני

לא פעם אנו נדרשים באימות חתימה על ידי נוטריון, לרוב אימות חתימה נועד לאמת מסמכים רשמיים כמו: תצהירים משפטיים, מסמכים רשמיים, ייפוי כוח למשכנתא במסגרת רכישת נכס , תרגום נוטריוני למגוון שפות ועוד.

כאשר הנוטריון מאמת את החתימה של זהות החותם, הוא מאשר, דה פקטו, שהחותם חתם על המסמך בפניו, דבר אשר מהווה אישור מוסמך, משפטי ומהימן לחתימתו של אותו אדם, שגם במקרה ויחליט להתכחש לחתימתו בעתיד, לא תהיה לו אפשרות שכזו וזאת מכיוון שכל חתימה תהיה מגובה באופן משפטי כאסמכתא על ידי הנוטריון.

בנוסף, נוטריון מוסמך במסגרת תפקידו לאשר ולאמת את זהותם של קטינים על גבי מסמכים, לאמת חתימה של חברה על מסמכים או חותמים אשר בידיהם נתון ייפוי כוח כלשהו. למעשה, ייפוי כוח נוטריוני מהווה העברת סמכות לידי אדם אחר, סמכות המקנה למיופה הכוח אפשרות לחתום בשם מייפה הכוח ולבצע פעולות מהותיות שונות כגון: ניהול חשבון בנק, מכירת נכס, השכרת נכס וייצוג מול הרשויות השונות.

נוטריון עמית סלע משרד עורכי דין

אישור נוטריון לנכונות העתק למסמך מקורי

לעיתים אנו נדרשים בהצגת אישור נכונות העתק נוטריוני. נכונות העתק המונפק באמצעות נוטריון, הוא למעשה אישור ואימות העתק של מסמך מקורי כלשהו, שמאשר, דה פקטו, שאותו העתק אכן זהה בכל סעיפיו למסמך המקור. אישור נכונות העתק מגובה בחתימתו של הנוטריון המהווה גושפנקה משפטית.

תרגום נוטריוני

נוטריון מוסמך לאשר תרגום נוטריוני למסמכים רשמיים במגוון שפות אשר מוכרות לו. כמובן שתרגום נוטריוני לאנגלית הוא הפופולרי מבין השפות, וזאת לאור העובדה שזוהי שפת הלינגואה פרנקה בעולמנו. ובעניין המחיר? למרות הדעה הרווחת שתרגום נוטריוני זה עסק יקר, תוכלו למצוא תרגום נוטריוני מחיר הוגן, אחיד ושווה לכל נפש.

הנוטריון מספק אישור תרגום נוטריוני אשר מאמת את מהימנות ונכונות התרגום, לחילופין יכול הנוטריון לספק אישור הצהרת מתרגם המאשר, הלכה למעשה, כי מתרגם המסמך הצהיר בפניו שהתרגום מדויק, אולם במקרה זה, הנוטריון אינו מאשר את נכונות התרגום – אלא רק את הצהרת המתרגם בלבד.

ישנם מסמכים רשמיים רבים הנדרשים בתרגום נוטריוני לאנגלית או לשפות זרות אחרות כגון: תעודת לידה, תעודת נישואין, רישיון נהיגה, תמצית רישום ממשרד הפנים, תעודת יושר, תעודות על השכלה אקדמאית, תעודת פטירה, מסמכי רשם החברות, תעודת גירושין, תעודת זהות, דרכון ועוד. בעת הצורך בתרגום נוטריוני תוכלו לתרגם כל מסמך שתצטרכו בעזרת נוטריון בארץ

אימות הסכם ממון ועריכת צוואה על ידי נוטריון

בידי הנוטריון קיימת הסמכות לאימות הסכמי ממון בין זוגות טרם הנישואין, לאשר את החתימות של בני הזוג על ההסכם ולהנפיק מסמך משפטי לזוגות “ידועים בציבור”.

בנוסף, הנוטריון מוסמך לאמת את חתימה של אדם כלשהו על צוואה. צוואה שמבוצעת על ידי נוטריון הופכת לאמינה ביותר וקשה לערעור בהשוואה לצוואות אחרות. בעת עריכת הצוואה הנוטריון מסביר לפרטי פרטים את המשמעויות השונות ואף מחויב בכללי האתיקה המחמירים בייחוד בעניין עריכת צוואה.

חותמת אפוסטיל

גם כאשר אנו נדרשים בחותמת “אפוסטיל”, עלינו לפנות לנוטריון. חותמת אפוסטיל משמעותה אישור נוטריוני משפטי המהווה אימות ומתן תוקף משפטי למסמכים המוגשים במדינות זרות.

תרגום נוטריוני מחיר קבוע בחוק

חשוב לציין כי מחירי שירות ותרגום נוטריוני קבועים בחוק תקנות הנוטריונים (שכר ושירותים) המתעדכן מדי שנה. ברור לחלוטין שהנוטריון אינו רשאי לחרוג מהמחירים הקבועים בחוק. עם זאת, חשוב לציין שישנן עלויות נוספות של ייצוג פרונטלי של הנוטריון אל מול הרשויות, מדובר בעלויות שיקבעו בהתאם לשעות עבודה בפועל.

מחפשים נוטריון מנוסה? הגעתם למקום הנכון!

אז אם נדרשתם בהצגת מסמכים נוטריונים ואתם מחפשים נוטריון מנוסה ומיומן, הגעתם למקום הנכון! עורך דין מקרקעין  ונוטריון עמית סלע, יוכל לסייע לכם במקצועיות, ניסיון רב שנים ועל הצד הטוב ביותר במגוון שירותי נוטריון כגון: תרגום נוטריוני, ייפוי כוח נוטריוני, אישור נוטריוני למשכנתא, חותמת אפוסטיל, אישור נוטריוני ועוד מגוון שירותים רחב שתוכלו לקבל מעו”ד ונוטריון עמית סלע. התקשרו עוד היום 03-91081111.

 

שיתוף :

תחומי התמחות נוספים