הערת אזהרה: כל מה שאתם חייבים לדעת לפני עסקת נדלן!

תוכן עניינים

הערת אזהרה: כל מה שאתם חייבים לדעת לפני עסקת נדלן!

הערת אזהרה מהווה כלי משפטי קריטי במהלך כל עסקת נדלן ומקרקעין בישראל. הערת אזהרה חושפת בפני הקונה בעת בדיקת רישום בטאבו, כל התחייבות של בעל הזכויות בנכס במהלך משא ומתן של עסקת מקרקעין.

חישבו על זה, החלטתם לרכוש נכס במיטב כספכם, אם לא תבדקו את השורות הקטנות? אתם עלולים לקנות חתול בשק ולשלם אלפי שקלים לחינם – רק מפני לא בדקתם את סעיפי נסח טאבו או כי חשבתם שאתם יכולים לבצע את העסקה לבד מבלי להסתייע במקצועיות ובמיומנות הדרושה של עורך דין מקרקעין מנוסה.

מהי הערת אזהרה במסגרת בדיקת רישום בטאבו?

הערת אזהרה כשמה כן היא – הערה שנועדה להזהיר גורם כלשהו שמעוניין בביצוע עסקת נדלן על נכס מקרקעין שיש לו מחויבות לצד שלישי. הערת אזהרה נועדה לצורך שקיפות בעת ביצוע עסקת נדלן בין שני צדדים המעוניינים בביצוע העסקה. ההערה רשומה בנסח טאבו ומעידה, הלכה למעשה, כי לחובת הנכס עניין לא פתור והוא אינו מהווה קרקע בטוחה במסגרת העסקה.

בנסח טאבו רשומות הערות אזהרה אודות: חכירה מרשויות המדינה, הערות ירושה, עיקולים, הוצאה לפועל, הפקעה, חריגות בנייה, משכנתה של הנכס ועוד. כמו כן, בעת רכישת נכס חשוב מאוד שהקונה ירשום הערת אזהרה על שמו, בכדי למנוע מצב של רשלנות או תרמית שבו המוכר ימכור את הנכס פעמיים, דהיינו לעוד גורם נוסף (היו דברים מעולם).

הערת אזהרה מהווה גם אמצעי הגנה משפטי לשמירת הזכויות המעוגנות על פי חוק בקרב הקונה, למשל: במצב שבו המוכר יחליט באופן חד צדדי לבטל את העסקה ולהתחרט עליה. בנוסף, הערת אזהרה נועדה לספק פתרון לתקופה שבין ביצוע התהליך של עסקת מקרקעין ועד לשלב הסופי של רישום הזכויות בטאבו. מדובר בתהליך ארוך טווח שדורש סבלנות, מכאן שהערת אזהרה נועדה להוות “פתרון זמני” לתקופת העסקה ועד לסיומה ורישום זכויות הבעלות החדשות בטאבו.

רישום הערת אזהרה לפי סעיף 126

סוגי הערות אזהרה

ישנן הערות אזהרה שונות, בעיקרון ניתן לסווג את הערות האזהרה כחיוביות או שליליות המעידות על חובות הנכס והגבלתו או על זכויותיו. סוגי הערות האזהרה המופיעים בנסח טאבו הם:

  1. הערת אזהרה לפי סעיף 126 לחוק המקרקעין בדבר הימנעות מעשיית עסקה.
  2.  הערת אזהרה לפי סעיף 128 לחוק המקרקעין בדבר הצורך בהסכמה.
  3.  הערות אזהרה הנרשמות במסגרת הוראות בית המשפט.
  4. הערות אזהרה בקשר עם התחייבות לרישום משכנתא
ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

.

הסרת הערת אזהרה באמצעות עורך דין מקרקעין מומחה

כל הסרה של הערת אזהרה שרשומה מחייבת בפועל את הסכמת המוטב שעל שמו נרשמה ההערה. היו מקרים בעבר שמוטבים סירבו להסיר הערות אזהרה שנרשמו לזכותם מסיבות כאלה ואחרות – מדובר בנורית אזהרה לכל רוכש, המתריעה לעצור את עסקת המקרקעין ולא להשלים אותה עד שהערת האזהרה לא תוסר לחלוטין מנסח הטאבו.

לסיכום מדובר בעניין אקוטי שחשוב ואף קריטי להיוועץ במהלכו עם עורך דין נדלן מומחה ומנוסה שמכיר את החוק על כל סעיפיו השונים בעת ביצוע עסקת נדלן. עורך דין נדלן ימנע ויחסוך מכם הוצאות מיותרות, נזקים ועוגמת נפש בדרך אל הנכס המיוחל. עסקת מקרקעין היא לא דבר של מה בכך, יש לבצע את העסקה באחריות, בחוכמה ובכובד ראש וזאת על מנת שידכם תצא על העליונה ותבצעו עסקה מיטבית בעבורכם. כל האמור לעיל מהווה מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי בפועל. משרדנו עומד לרשותכם לשאלות נוספות בנושא ולייעוץ משפטי במהלך עסקת נדלן. בהצלחה.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

דילוג לתוכן