הסכם עבודה עם קבלן שלד: החוזה שיגן על זכויותיכם בבניית בית

תוכן עניינים

בניית בית יכולה להיות פרויקט מאתגר, כלכלית, פיזית ונפשית. אחד האתגרים הגדולים, הוא הבחירה בקבלן השלד, העבודה מולו ובעיקר ההתקשרות הנכונה עמו באמצעות הסכם עבודה, שימנע קשיים ואכזבות בעתיד. איך עושים את זה ולמה מומלץ להיעזר בעורך דין להתחדשות עירונית ?

אם החלטתם לבנות בעצמכם את בית חלומותיכם, ויש לכם כבר קרקע, אישורים ותוכניות אדריכליות, נותר לכם למצוא קבלן בנייה, שינצח על הפרויקט.

הקבלן הוא מי שאחראי על מיזמים של בניית מבנה חדש או שיפוץ מבנה קיים. הוא זה ששוכר, מעסיק, מנהל ומשלם על עבודתם פועלי הבניין, אנשי המקצוע השונים וספקי חומרי הגלם.

מתחת לקבלן השלד, יכולים לפעול קבלני משנה, כאשר הסכם עבודה עם קבלן משנה, נערך על ידי קבלן השלד. קבלני המשנה אחראים על שלבים ותחומים שונים בבנייה, קבלן עפר, למשל, קבלן חשמל, טיח, אינסטלציה וכדומה. הקבלן, אגב, אחראי גם לתיקון ליקויים בבנייה המתגלים לאחר סיומה ובשנים שלאחר מכן.

חוזה עם קבלן שלד ופיתוח עורך דין עמית סלע

מה בודקים לפני ההתקשרות עם קבלן?

כדי לבחור קבלן לביצוע עבודות בנייה, יש לחפש המלצות ולהשוות תעריפים. כאשר יש מועמד, חשוב לערוך לגביו כמה בדיקות מקדימות. יש לוודא שהוא בעל הכשרה בתחום ניהול עבודה, ששמו מופיע בפנקס הקבלנים על פי הסיווג המקצועי שהוא מצהיר עליו ושיש בידיו רישיון של רשם הקבלנים במשרד השיכון.

במקביל מומלץ לברר, מהו ניסיונו הקודם של הקבלן בניהול מיזמי בנייה והאם הוא מקושר לבעלי מקצוע וספקי חומרי גלם רבים, מה שיכול להוריד את העלויות.

הסכם עבודה עם קבלן שלד

על מנת להבטיח שהפרויקט יתנהל כפי שצריך, חשוב מאוד לחתום על הסכם עבודה מפורט עם הקבלן, בכתב כמובן. אין להסתמך על הסכמים שבעל פה, כדי שלא להגיע למצב שבו הקבלן אינו עומד בהתחייבויותיו, מבצע עבודה מרושלת ואפילו נעלם למזמין העבודה מבלי שסיים את הפרויקט, והיו דברים מעולם.

את החוזה עם קבלן שלד ופיתוח חשוב לחתום, לאחר ייעוץ מוקדם ובליווי צמוד של עורך דין מקרקעין. חתימה על “חוזה סטנדרטי” שהורדתם מהרשת מול הקבלן, או על הסכם שלא נערך כראוי ולא כולל את הנקודות החשובות והסייגים המתבקשים, עלול להותיר אתכם ללא הכסף וללא ביצוע העבודה וסיום הפרויקט.

מה צריך לכלול ההסכם עם הקבלן?

הסכם עבודה עם קבלן בניין, צריך כלול כמה דברים חשובים. מזמין העבודה, שיכול להיות יזם או אדם פרטי המבקש לבנות בית, מצהיר שיש בידיו היתר בנייה חוקי והקבלן מצהיר שהוא רשום בפנקס הקבלנים. הסכם עבודה עם קבלן, הנחתם בינו לבין מזמין העבודה, חל לרוב על פרויקט בנייה אחד. בהסכם מצוין שבין מזמין העבודה לקבלן לא מתקיימים יחסי עובד-מעביד וכי הקבלן הוא עצמאי.

במסגרת ההסכם, הקבלן מתחייב שביכולתו לבצע את פרויקט הבנייה בצורה הטובה ביותר, על פי התוכניות האדריכליות וההנדסיות של המבנה וההנחיות של מזמין הבנייה, האדריכל או המהנדס ובהתאם לתקני הבנייה בישראל.

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

חשוב מאוד לקבוע בהסכם לוחות זמנים מסודרים להתקדמות העבודה, לוח תשלומים מוגדר בהתאם להם וכן סנקציות במקרים של איחור.

חוזה קבלן שלד עבודה וחומר

בהסכם העבודה, הצדדים מסכימים על גובה התשלום שיועבר לקבלן עבור העבודה, חוזה קבלן שלד עבודה+חומר כולל גם את התשלומים לעובדים ולקבלני המשנה ואת עלויות חומרי הגלם, ההעמסה, ההובלה והפריקה. ניתן לאפשר לקבלן אחוז של חריגה מהתקציב שנקבע, שלא יעלה על 7%-5%.

חשוב להבטיח שהקבלן נותן ערבויות לטיב חומרי הגלם ולאיכות העבודה. אם ניתן, כדאי שתבררו בעצמכם מי הוא ספק חומרי הגלם שאתם משלמים עליהם ומהי איכותם.

אחריות על העסקת העובדים

בחוזה עבודה עם קבלן שלד, מעוגנת גם אחריותו של הקבלן על העסקת קבלני משנה ועובדים בכל תחומי הבנייה. הוא זה שמחויב לבטיחותם, לתנאי ההעסקה והשכר. בנוסף, הקבלן אחראי על רכישת פוליסות ביטוח צד שלישי לבנאים ולאנשי המקצוע העובדים בפרויקט, למקרה שבו יגרום מישהו מהם נזק למבנה או לרכושו של המזמין.

ליזם או למזמין העבודה, נתונה הזכות לבקש את החלפתו של איש מקצוע מסוים, אם עבודתו אינה מניחה את דעתו והקבלן נדרש למצוא איש מקצוע אחר, שימלא את מקומו.

לקבוע נקודות התחלה וסיום

חוזה לבניית שלד חייב לכלול גם את ציון תאריכי ההתחלה והסיום של כל שלב בבנייה וכן של השלמת הפרויקט כולו. יש לתמחר במסגרת החוזה, את הפיצוי שישולם על ידי הקבלן למזמין העבודה, על כל יום של איחור.

אין להעביר את כל התשלום לקבלן בטרם ביצע את העבודה. יש לשלם לפי התקדמות הפרויקט, כפי שסוכם מראש במסגרת החוזה.

במידה והקבלן לא עמד בחלקו בהסכם ולא מילא את התחייבויותיו, רשאי הצד המזמין, וחשוב לציין זאת בהסכם, לנתק את ההתקשרות ולהיות פטור מהתשלום עבור העבודה שכבר נעשתה.

 עורך דין תכנון ובניה יסייע להגן על זכויותיכם ?

חתימת חוזה עם קבלן, כפי שניתן להבין, עלולה לכלול דרך רצופה מכשולים ולכן הדרך הבטוחה היא, הסתייעות בליווי וייעוץ של עורך דין מקרקעין.

עורך דין תכנון ובניה, עמית סלע, מייצג לקוחות פרטיים ועסקיים ומעניק ליווי וייצוג משפטי בתחומי נדל”ן מגוונים, כמו עסקאות מכר, רכישות, עסקאות שכירות, פינוי בינוי, התחדשות עירונית, תמ”א 38, תכנון ובנייה, רישוי בנייה, נדל”ן מסחרי, ליקויי בנייה ועוד.

בין לקוחותיו של עו”ד סלע, חברות גדולות בתחום הנדל”ן והוא נטל חלק כנציג משפטי בעסקאות נדל”ן גדולות ומורכבות, בהסכמי רכישה ומכירה של בתי מלון, בנייני משרדים וקניונים, רישום נכסים וטיפול משפטי בנושא תכנון ובנייה.

עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

דילוג לתוכן