התנגדות לבניית מרפסת בבית משותף - כל מה שצריך לדעת

תוכן עניינים

ישנן לא מעט סיבות להתנגד לבניית מרפסת של שכן בבית משותף. לא פעם מתנגדים שכנים לבניית מרפסת שעלולה להסתיר את אור השמש, לחסום כיווני אוויר או לפגוע בחזית הבניין. על מנת שתוכלו למצות את זכויותיכם בעניין, עליכם לפנות לעורך דין תכנון ובניה הבקיא בדינים הרלוונטיים.

הרחבות בנייה כאלה או אחרות נפוצות במיוחד בבניינים ישנים יותר, הואיל ומרפסות מעטרות את חזיתם של מרבית הבניינים החדשים שנבנים בישראל. בעבר, היה נהוג לסגור מרפסות על מנת להרחיב את חלל הבית. ואולם, כיום מבקשים יותר ויותר אנשים למצוא מפלט באוויר הפתוח באמצעות בניית מרפסת שמש חדשה.

אף על פי כן, התנגדות דיירים לבניית מרפסת בבית משותף נפוצה במיוחד במקרים שבהם ישנן זכויות בנייה משותפות בנכס. לפי חוק המקרקעין, הרחבת דירה ובכלל זה בניית מרפסת, דורשת את אישורן של 75% מבעלי הדירות ששני שליש מהרכוש המשותף ממוקם בצמוד לדירותיהם.

אמנם, הצורך והרצון בבניית מרפסת מוכר ומובן. ואולם, בניית מרפסות חדשות עלולה לפגוע באופן משמעותי באיכות חייהם של השכנים ואף לכער את חזית הבניין. לכן, התנגדות דיירים לבניית מרפסת היא עניין נפוץ, שמוביל לא פעל לסכסוכי שכנים מורכבים הן בפן האישי והן בפן המשפטי.

דיירים יוזמים בניית מרפסת לא משתפים פעולה עם שאר הדיירים

נשאלת אפוא השאלה, מהי בעצם התנגדות דיירים לבניית מרפסת? במצבים בהם יוזם דייר צעדים לשם בניית מרפסת בביתו, מבלי לשתף פעולה עם דיירי הבניין האחרים, קמות לעתים התנגדויות לבנייה מטעם השכנים. האם יוכל אותו דייר להוציא את בניית המרפסת בדירתו לפועל, למרות חוסר הסכמתם של שאר דיירי הבניין?

 

 

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

בסעיף 77 ב’ לחוק המקרקעין נקבע כי ניתן להצמיד חלק מן הרכוש המשותף לדירה, במידה שישנה הסכמה של שבעים וחמישה אחוזים מכלל הדיירים אשר מחזיקים בשני שלישים מן הרכוש המשותף בבניין. ואולם, כלל זה הינו דיספוזיטיבי, דהיינו ניתן לשינוי על ידי הדיירים בתקנון הבניין. כלומר, דיירי הבניין יכולים לקבוע כי בניית מרפסת על ידי אחד הדיירים כפופה לאישור 100 אחוז מדיירי הבניין. אף על פי כן, ראוי לציין שעל פי קביעת בית המשפט, כדי לבטל את הדרישה להסכמת שבעים וחמישה אחוז מהדיירים המחזיקים בשני שלישים מהרכוש המשותף ולקבוע תחתיה דרישה מחמירה יותר, יש לקבוע זאת בתקנון הבניין בצורה מפורשת, ברורה וחד משמעית.

התנגדות דיירים לבנהתנגדות דיירים לבניית מרפסתהתנגדות דיירים לבניית מרפסתיית מרפסת | עורך דין עמית סלע

כל עו”ד מקרקעין מנוסה יעיד כי התנגדות לבניית מרפסות היא נושא מורכב מאין כמותו, המצריך היכרות מעמיקה עם החוק. לדוגמה, עליכם לדעת כי היתר הבנייה למרפסת ניתן על ידי הרשות המקומית, שתדרוש במרבית המקרים שמירה על חזית אחידה לבניין. כלומר, לא תתאפשר בנייתן של מרפסות שבנויות באופן חריג או מרפסות שממוקמות באזורים בחזית הבניין שאין בהם מרפסות נוספות. כפועל יוצא, דייר המעוניין לבנות דירה שאינה עולה בקנה אחד עם עיצוב חזית הבניין, יידרש לבנות מרפסת “דמה” שאינה בשימוש ותייצר חזות אחידה לבניין, כנדרש על פי התקנות.

לסיכום

בניית מרפסת יכולה לספק מפלט שמשי מהשגרה השוחקת ולהעלות את ערך הנכס. אף על פי כן, בניית מרפסת עלולה לפגוע בחזית הבניין ובאיכות חייהם של השכנים. לכן, התנגדות שכנים לבניית מרפסת בבית משותף היא בגדר חזון נפרץ, המוכר לכל עורך דין מקרקעין.

במידה שאתם מעוניינים בסיוע משפטי מקצועי בנושא, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בהקדם. משרד עורכי דין עמית סלע ושות’ הוא משרד בוטיק העוסק בנדל”ן, התחדשות עירונית ותכנון ובנייה. משרדנו מופיע בקביעות ברשימת המשרדים המובילים לפי דירוג Dun’s 100, ולא בכדי. משרדנו מאופיין בידע מקצועי נרחב, שירות אישי ורמת זמינות גבוהה במיוחד.

משרדנו מטפל בקשת רחבה של תחומים בענף הנדל”ן בישראל ובחו”ל. עם לקוחותינו ניתן למנות גופים ציבוריים, מוסדיים ופרטיים. אנו מתמחים בייצוג בבתי המשפט, בוועדות ערר, בגישורים ובבוררויות. בראש משרדנו עומד עו”ד עמית סלע, משפטן שבאמתחתו למעלה משמונה עשרה שנות ניסיון בתחום הנדל”ן וההתחדשות העירונית.

משרדנו מתבלט בהיקף העסקאות שאותן הוא מלווה ובמידת מורכבותן. עם הפרויקטים הבולטים שליווינו ניתן למנות רכישת קניון בירושלים בהיקף של 130 מיליון ₪, מכירת דיזנגוף סנטר בתל אביב בהיקף של 300 מיליון ₪, רכישת קניון G בכפר סבא בהיקף של 350 מיליון ₪ ועוד.

עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

דילוג לתוכן