התנגדות למטרו: שלא תפספסו את הרכבת

תוכן עניניים

פרויקט הקמת המטרו ברחבי גוש דן והסביבה אוטוטו יוצא לדרכו, אם טרם שמעתם אודותיו כדאי שתקראו את המאמר הבא. מדובר בפרויקט ענק של רכבת קלה המתוכננת לעבור בכל אזור גוש דן ומטרופולין תל אביב. במסגרת הפרויקט מתוכננים שלושה קווים ב-24 ערים שונות, כאשר מטרתו המרכזית היא קיצור זמני הנסיעה באופן משמעותי למרכזי תעסוקה בתל אביב.

המטרו טומן בחובו כוונות טובות שנועדו לשפר את התחבורה בישראל, אולם יחד עם זאת מדובר בפרויקט בעל השלכות הרות גורל על אלפי בעלי הקרקעות שברשותם קרקע בתוואי הפרויקט. בעקבות תוכנית הרכבת הקלה המדינה תוכל להפקיע את הקרקעות, להגביל תוכניות התחדשות עירונית המתוכננות, להטיל מגבלות על ניצול מקרקעין, להשפיע באופן שלילי על ערך הנכסים והמגרשים בתוואי המטרו, לשנות את פני הנוף בתוואי המטרו ועוד.

הקווים המתוכננים במסגרת פרויקט הענק של המטרו

  1. קו M-101 – הקו מחולק לשני קווים תתל 101א ותתל 101ב, להלן פירוט תחנות הקווים:

1א. תתל 101/א:  הקו יעבור בבאר יעקב, רחובות, חולון, ראשון לציון, גבעת ברנר, כפר בילו, קריית עקרון, אחיעזר ורמלה.

1ב. תתל 101/ב: הקו יעבור ברעננה, כפר סבא חולון, תל אביב, רמת השרון, הרצליה והוד השרון.

  1. קו M-102: הקו יעבור ממזרח למערב בערים: פתח תקווה, בני ברק, גבעת שמואל, גבעתיים, רמת גן ותל אביב.
  2. קו M-103: הקו יעבור בבת ים, אזור, קריית אונו, פתח תקווה, בני ברק, גבעת שמואל, רמת השרון, הרצליה ונתב"ג.

הזדמנות אחרונה להתנגדות למטרו: הגשת התנגדויות עד ינואר 2021

למרות ההשלכות הקריטיות של פרויקט הענק על בעלי הקרקעות שבתוואי הפרויקט, המדינה לא טרחה ליידע את כל הנוגעים בדבר באופן אישי ורשמי. שיתוף הציבור בפרויקט המטרו האסטרונומי נעשה באופן מגוחך למדי באמצעות מודעה קטנה בעיתון ושלטי חוצות קטנים, שספק גדול אם יגיעו לעיניהם של האזרחים אשר מושפעים באופן ישיר מתוואי הרכבת הקלה.

אם אתם נמנים בין האנשים שייפגעו באופן ישיר מפרויקט המטרו המדובר, ימים אלו הם קריטיים בעבורכם. בימים אלו מתפרסמות תוכניות המטרו לחלקו הצפוני של המטרו, תתל 101/ב כאשר המועד הסופי להגשת התנגדויות לתוכנית הוא ינואר 2021. לכן חשוב שתממשו את זכותכם החוקית להתנגדות לרכבת הקלה עוד היום, כי אחרת עלול להיות מאוחר מדי.

תוכנית רכבת קלה תתל 101 ב

חוסר שקיפות בתוכנית המטרו הענקית: מיליוני נפגעים לא יקבלו הודעה אישית

 

שיתוף ציבור הוא ערך חשוב במדינה דמוקרטית, אך נדמה שהוא פסח על תוכנית המטרו שמקפידה לשמור על דיסקרטיות מפני הציבור הרחב. על מנת לסבר את האוזן, יש אלפי קרקעות המיועדות להפקעה אך בעלי הקרקעות אינם מודעים לכך. חברת נתיבי תחבורה ציבורית (נת"ע) לא טרחה לבצע תהליך מסודר של יידוע ושיתוף הציבור אודות פרויקט המטרו הענק. אבסורד נכון? אין ספק, אבל מבחינה חוקית לא קיימת חובה כלשהי להודיע באופן אישי לכל מי שנפגע ומעוניין להגיש התנגדות למטרו, מבחינה מוסרית? זה כבר עניין אחר. אך נדמה שקיימת מגמה שנועדה להשתיק את הפרויקט האסטרונומי מפני הציבור הרחב ולאשר אותו בדלתיים סגורות.

אם אתם משתייכים לבעלי הקרקעות בתוואי המטרו, אתם עלולים למצוא את עצמכם במלכוד רציני. מחד, אתם יכולים להיות בעיצומו של תהליך בקשה להיתרי בנייה, לשלם כספים רבים לעורך דין מקרקעין, קונסטרוקטור מבנים, מהנדס בניין ולרשויות, מאידך, אתם עלולים לגלות להפתעתכם שכל התהליך היה לחינם, מכיוון שלמדינה יש תוכניות אחרות והיא מייעדת את הקרקעות שלכם להפקעה לטובת פרויקט המטרו.

 

לפיכך, למען הסר ספק מומלץ שתבדקו עם עורך דין מקרקעין או עם עורך דין תכנון ובנייה בנוגע לתוואי המטרו והאם הקרקע שלכם מצויה בתוך תוואי הפרויקט – במידה וכן, כאמור, יש לכם זכאות חוקית להגשת התנגדות למטרו. דעו, שבמידה והתוכנית אושרה והקרקע שלכם הופקעה לטובת המטרו (על אף שהבעתם התנגדות לרכבת הקלה) תוכלו להגיש תביעה לפיצויים בגין ירידת ערך הנכס שבבעלותכם שנגרמה כתוצאה מהפקעת הקרקע על ידי המדינה.

לכל אזרחי ישראל קיימת זכות בסיסית להתנגדות לתוכנית מתאר מקומית או מחוזית תוך 60 יום מהפקדת התוכנית, בימים אלו יש לכם הזדמנות פז להיות אקטיביים ולהביע התנגדות לרכבת הקלה במידה ואתם סבורים שהיא עלולה לפגוע באיכות חייכם.

תוכניות בנייה מורכבת ממספר שלבים:

  • גיבוש התוכנית על ידי היזם ומוסדות תכנון
  • אישור התוכנית על ידי מוסדות התכנון
  • הפקדת התוכנית להתנגדויות הציבור הרחב

כאמור, פרויקט המטרו מצוי כעת בשלב ההתנגדויות לתוכנית, ולכן אם אתם רוצים להגיש התנגדות למטרו תעשו זאת באופן מיידי ובהול על ידי עורך דין תכנון ובנייה.

מעוניינים להגיש התנגדות לרכבת הקלה? עשו זאת באמצעות עורך דין מקרקעין מנוסה

משרד עורך דין עמית סלע , המוכר גם כעורך דין תכנון ובנייה יוכל לסייע לכם על הצד הטוב ביותר בהגשת התנגדות למטרו. על מנת להגיש התנגדות לתוכנית בנייה יש צורך בידע ספציפי בתחום והכרת הדקויות בלשון החוק. לכן חשוב לבצע את התהליך באמצעות עורך דין עמית סלע, עו"ד מקרקעין שמכיר את החוק על בוריו, ונחשב למקצוען ובעל מוניטין רב בתחום התכנון והבנייה וזאת במטרה שידכם תצא על העליונה. צרו עימנו קשר בהקדם לייעוץ משפטי ראשוני כיצד מתבצע התהליך להגשת התנגדות למטרו, בהצלחה.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

תחומי התמחות נוספים

דילוג לתוכן