התיישנות תביעות ליקויי בנייה

תוכן עניינים

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה משמעותית במספר התביעות המוגשות כנגד קבלנים בנושא ליקויי הבנייה. על תביעות בגין ליקויי בנייה חלות מערכות חוקים ודינים רבות, כאשר כל אחד מהמערכות האמורות נועדה להתמודד עם עילה אחרת כנגד קבלנים.

 

ישנם יתרונות רבים ברכישת דירה חדשה מקבלן – מגורים בדירה חדשה לחלוטין שאיש לא גר בה לפניכם הם חלומם של ישראלים רבים. אף על פי כן, ישמשרד עורך דין עמית סלע התיישנות תביעת ליקויי בנייהנה תופעה שעלולה לגרום לכאבי ראש רבים לרוכשי דירות חדשות מקבלן, שהולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות – תופעת ליקויי הבנייה. רוכשים רבים שמגלים ליקויי בנייה נעדרים את ההבנה הנדרשת כדי להתמודד בהצלחה מול קבלן בכל הקשור לליקוי המסויים שהם גילו, שלא פעם גורם לנזקים בלתי נסבלים שמובילים לפגיעה משמעותית באיכות החיים.

 הקשיים הכרוכים בהגשת תביעה בגין ליקויי בנייה. 

 ישנו קושי ניכר בהערכת הנזק ושיעורו. שנית, על מנת להגיש תביעה יש צורך בהיכרות מעמיקה עם החוק והפסיקה, שאינה מאפיינת אדם מן היישוב. לאור האמור לעיל, ישנה חשיבות בפנייה לבעל מקצוע שמתמחה בתחום ליקויי הבנייה, מכיר את סוגי הליקויים השונים, את אופן היווצרותם, את ההשלכות שלהם ואת הפעולות הנדרשות לשם תיקונם.

לאור העלייה המשמעותית בהיקף המקרים שבהם נמסרות דירות חדשות ללקוח מהקבלן ומתגלים בהן ליקויי בנייה, כיום ליקויי בנייה מהווים אחד מהגורמים המרכזיים אשר בגינם רוכשי דירות חדשות מקבלן בוחרים לפנות לבית המשפט. הסיבה לכך ברורה – ליקויי בניה עלולים להוביל לירידה דרסטית באיכות החיים של הרוכשים התמימים, שהובטח להם כי תימסר להם דירה תקינה. מעבר לנזק הכלכלי שנגרם לרוכשי דירות כתוצאה מליקויי בנייה, נגרמים להם גם תסכול ועוגמת נפש.

ברי כי במרבית המקרים, פונים הדיירים תחילה לקבלן על מנת שיתקן את הליקויים. אף על פי כן, לא פעם הרוכשים אינם נתקלים בהיענות מצדו של הקבלן, ונאלצים לפנות לערכאות על מנת לתבוע את הפיצוי המגיע להם על פי דין. אף על פי כן, לעתים קרובות תביעה בגין ליקויי בנייה מעוררת שאלות הנוגעות לדיני ההתיישנות – בעיקר במקרים בהם הליקוי שהתגלה נוצר שנים רבות לפני הגשת התביעה. בפסקאות הבאות נסביר כיצד מתמודד הדין הישראלי עם שאלת ההתיישנות בתביעות ליקויי בנייה וכיצד עורך דין מקרקעין יוכל לסייע לכם להתמודד עם סוגיה זו.

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

חקיקה חדשה בתחום ליקויי בנייה

לפי חוק המכר (דירות), תשל”ג-1973 (להלן – חוק המכר (דירות)), אחריותו של הקבלן נותרת בתוקף במשך שלוש שנים מסיומה של תקופת הבדק של הבניין, ולמשך עשרים שנים במקרים בהם מדובר בליקוי קונסטרוקטיבי שקשור במישרין ליסודותיו של הבניין הנדון וליציבותו. נשאלת אפוא השאלה – מהי תקופת הבדק? ובכן, תקופת הבדק הקבועה בחוק נעה בין שנה לשבע שנים ומשתנה בהתאם לאופיו של הגורם הנבדק. לפיכך, בטרם הגשת התביעה יש להכיר את הנתונים  של כל פריט ופריט בדירה.

משרד עורך דין עמית סלע התיישנות תביעת ליקויי בנייה

כאמור לעיל, בעיית ההתיישנות בתביעות בגין ליקויי בנייה מתעוררת במקרים בהם הליקוי מתגלה שנים לאחר היווצרו. בעיה זו מחמירה במקרים שבהם המדובר בחלקים שאינם גלויים לעין, ולא ניתן להבחין בהם אלא שנים לאחר שנוצר הליקוי. פרטים אלה נוטים להיות חבויים בתוך מבנה השלד של הבניין או בתוך הקונסטרוקציה שלו ואינם נגישים לאדם ללא רקע מקצועי מתאים.

ככלל, דיני ההתיישנות בחוק הישראלי קובעים תקופה העומדת על שבע שנים מהיום שבו נמסרה הדירה לרוכשים. אף על פי כן, אפשר לעתים לתבוע בעילות אחרות שאינן קשורות לחוק המכר (דירות), כמו תביעת רשלנות, וכך “להתגבר” על תקופת ההתיישנות ולהוביל להארכת משך הזמן שבו ניתן על פי דין להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה. עורך דין תכנון ובנייה הבקיא בחוק ובפסיקה יוכל לסייע לכם להשתמש בחוק לטובתכם.

חשיבותו של הייצוג בתביעת ליקויי בנייה

לא מעט רוכשי דירות נוטים להתבלבל בין תקופת האחריות המחייבת את הקבלן על פי דין לבין תקופת הבדק, ולכן טועים לחשוב כי תביעתם בגין ליקויי בנייה התיישנה. לכן, חשוב לפנות לעורך דין ליקויי בניה הבקיא בסעיפי החוק ובפסיקה, על מנת להבטיח מיצוי מלא של זכויותיכם המשפטיות ולהבטיח שתקבלו את הפיצוי הראוי לכם. משרד עורכי דין עמית סלע ניהל מאות תיקי ליקויי בנייה מורכבים ומתוקשרים.

עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

דילוג לתוכן