לוגו משרד עו''ד מקרקעין עמית סלע

הקבלן מאחר במסירת הדירה – אילו פעולות ניתן לעשות והאם ניתן לקבל פיצוי

תוכן עניינים

רכישת דירה חדשה היא אחת העסקאות החשובות ביותר בחייה של כל משפחה בישראל. מטבע הדברים, מועד מסירת הדירה מהקבלן הוא אחד הפרמטרים החשובים ביותר עבור כל רוכש דירה, עקב הנזק הכלכלי ועוגמת הנפש שעלולים להיגרם במקרה של איחור. לכן, בעת רכישת דירה חדשה מקבלן נחתם הסכם מפורט הכולל את מועד מסירת הדירה.

איחור במסירת הדירה עלול להתרחש ממגוון סיבות, כמו עיכובים בלתי צפויים בבנייה או בקבלת האישורים מן הרשויות. בכל מקרה, קונה שהעביר את כספו לקבלן זכאי לפיצויים בגין איחור במסירת הדירה.

איך נמנעים מאיחור במסירת דירה מקבלן?

איחור במסירת דירה מקבלן עלול ליצור אפקט שרשרת של נזקים הנובעים מהעובדה שהרוכש הסתמך על הסכם המכר. אף על פי כן, ראוי לציין כי גם הקבלן אינו יוצא ללא פגע מאיחור במסירת הדירה. התחייבותו של הקבלן למסור את הדירה במועד מסוים מובילה לכך שיצטרך לשלם פיצויים עקב מעבר דירה במידה שלא יעמוד בהתחייבותו. גובה הפיצוי תלוי במשך האיחור במסירת הדירה.

למשל, איחור של שמונה חודשים יחייב את הקבלן לפצות את רוכשי הדירות בשיעור העומד על 150% מדמי השכירות שעליהם לשלם על נכס דומה במיקומו ובגודלו. במידה שהאיחור נמשך יותר משמונה חודשים, יקטן הפיצוי ויעמוד על 125% מדמי שכירות על נכס הדומה בגודלו ובמקומו. על פי החוק, יש לשלם פיצויים בתוך 60 יום ממועד הגשת הדרישה לפיצויים על ידי רוכש הדירה, ולאחר מכן ישולמו הפיצויים במועד קבוע מדי חודש עד שתימסר הדירה.

איחור במסירת דירה מקבלן  - עמית סלע

ראוי לציין שבמקרים חריגים אשר במסגרתם העיכוב במסירת הדירה לא היה תלוי בקבלן (לדוגמה, במקרה של שביתה, מצב ביטחוני שלא מאפשר את המשך הבנייה או אסון טבע כמו רעידת אדמה), יהיה הקבלן פטור מתשלום הפיצויים לרוכשי הדירות. למרבה הצער, קבלנים רבים מנסים להימנע מתשלום פיצויים בטענה שהעיכוב במסירת הדירה נגרם על ידי גורמים שאינם נתונים בשליטתם.

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

כיצד מתמודדים עם עיכוב במסירת דירה?

במקרה של קניית דירה מקבלן על הנייר שהובילה לאיחור שמסירתה, יהיה עליכם להכיר את ההגנות על זכויות הרוכשים הקבועות בחוק. עליכם לדעת כי עיכוב של פחות מ-60 יום במסירת הדירה אינו גורר זכאות לפיצויים. בנוסף לכך, עליכם להקפיד לחתום על חוזה מקצועי ומפורט בנוכחותו של עורך דין. לבסוף, בשל היקפה המשמעותי של עסקת מכר דירה, רצוי לפנות לעורך דין מקרקעין מוסמך שיסייע לכם לקבל את הפיצויים שמגיעים לכם.

יש לקרוא בקפידה את החוזה

קבלנים רבים מנצלים את חוסר ההיכרות של הרוכשים עם תחום הנדל”ן על מנת לכלול בחוזה תניות מקפחות. למשל, חוזים רבים כוללים סעיף מטעם הקבלן, לפיו יש לו אפשרות למסור את הדירה באיחור מבלי לשלם פיצויים. יש להדגיש כי תנאים כאלה נחשבים בלתי חוקיים ולא יזכו להגנה בבית המשפט. לפי סעיף 5א לחוק המכר, אדם שרוכש דירה יד ראשונה מקבלן זכאי לפיצוי כספי אם העיכוב במסירה עולה על 60 ימים.

לסיכום

ישנם יתרונות רבים ברכישת דירה יד ראשונה מקבלן. ואולם, בשל מורכבותה של הבירוקרטיה הישראלית לא פעם מתרחשים עיכובים במועד מסירת הדירה. במידה שהאיחור במסירת הדירה שלכם עולה על 60 יום, אתם זכאים לפיצוי בגין איחור במסירת דירה מקבלן. אנו ממליצים לכם להיעזר בשירותיו של עורך דין מקרקעין על מנת למצות את זכויותיכם.

משרד עורך דין עמית סלע ושות’ הוא משרד בוטיק המתמחה בקשת רחבה של תחומים בעולם הנדל”ן בישראל ובחו”ל, לרבות התחדשות עירונית, תכנון ובנייה, טיפול במחלקות נכסים של חברות השקעות וליווי עסקאות התחדשות עירונית (פינוי בינוי ותמ”א 38) ועסקאות קומבינציה.

משרדנו מתאפיין בידע מקצועי רחב היקף, ליווי צמוד ומקצועי וברמת זמינות גבוהה במיוחד. עם לקוחותינו ניתן למנות גופים מוסדיים, פרטיים, ציבוריים ויזמיים. אנו מעניקים ייצוג משפטי בבתי המשפט, גישורים, בוררויות, ועדות ערד ועוד. בראש משרדנו עומד עו”ד עמית סלע, משפטן בעל ניסיון של למעלה משמונה עשרה שנה בתחום הנדל”ן וההתחדשות העירונית.

עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן