שכר טרחת עורך דין: הוצאה הכרחית לעסקת נדל"ן מוצלחת

תוכן עניינים

עסקת נדל”ן מהווה צעד משמעותי מבחינה כלכלית, שמומלץ לבצע אך ורק בליווי וסיוע משפטי. ייצוג של עורך דין מקרקעין הוא בעל חשיבות רבה, החל בניהול המשא ומתן המשפטי מול הצד השני, דרך בדיקת זכויותיכם בהסכם ועד הפחתה משמעותית במיסים והיטלים שמסתכמים בשורה התחתונה במאות אלפי שקלים.

רובנו נדרשים בשלב כזה או אחר בחיים לעמוד בפני מהלך של מכירה או קניית דירה. מאחר שמדובר בהליך מורכב מבחינה כלכלית ומשפטית, שיש לו היבטים חוקיים מכריעים והיבטי מיסוי, חשוב להיעזר בסיוע וליווי משפטי של עורך דין מקרקעין מומחה, לאורך כל שלבי עסקת הנדל”ן, מתחילתה ועד סופה.

חשוב לוודא שעורך הדין שמלווה אתכם בעסקת הנדל”ן הוא בעל ידע רחב וניסיון עשיר בתחום עסקאות המקרקעין, כמו גם בהליכים הנלווים, שביניהם תכנון מס מקדים, שנועד להפחית את גובה מיסי המקרקעין על העסקה ולעיתים אף לחסוך אותם לחלוטין. שכר טרחת עורך דין מכירת דירה או קניית דירה או כל נכס מקרקעין אחר, מחושב ברוב המקרים על פי שווי הנכס שעומד במרכז עסקת הנדל”ן ולעיתים גם מגלם את המוניטין, המומחיות, המיומנות והניסיון של העורך דין.

מכירה של דירה יד שנייה

אלה מאיתנו שעיסוקם אינו בתחום הנדל”ן, יידרשו להצטייד בעורך דין מקרקעין כאשר יחליטו לקנות דירה או למכור דירה שבה הם מתגוררים או שניתנה להם בירושה. חשוב לזכור שבמקרה של מכירת דירה – הבחירה של עורך דין מקרקעין מומלץ למכירת דירה, היא הכרחית וקריטית, על מנת לבצע עסקת נדל”ן מוצלחת ולמנוע עוגמת נפש מיותרת.

במסגרת תהליך מכירת דירה, עורך הדין יערוך בדיקות משפטיות מקדמיות לגבי הקונה טרם המכירה, ינהל את המשא ומתן המשפטי מול הנציג המשפטי של הרוכש, כולל החלפת טיוטות של ההסכם ותיקונים, עד שיתמלאו רצונותיהם של שני הצדדים.

בנוסף, הייצוג המשפטי מבטיח למוכר הדירה הגנה משפטית מקסימלית, למקרה שהצד השני יפר את ההסכם. עורך דין למכירת דירה, ידאג במקביל לתכנון מס מוקדם, במטרה להפחית ככל האפשר את גובה ההיטלים בהם חייב מוכר הדירה. כמו כן, הוא ידווח לרשויות המס על העסקה, לאחר החתימה על הסכם המכר ועל מסמכי העסקה האחרים.

ניתן להפקיד בידי העורך דין גם את ניהול חשבון הנאמנות של הלקוח, את הליך העברת הזכויות והכספים עבור הדירה, רישום הזכויות בממכר על שם רוכש הדירה ואף את רישום המשכנתא.

רכישת דירה יד שנייה

גם כשרוכשים דירת מגורים מיד שנייה, יש להקצות משאבים לשכר טרחת עורך דין קניית דירה. גם כאן, עורך הדין המייצג, יהיה אחראי על כל שלבי העסקה.

הוא ינהל את המשא ומתן מול עורך הדין המייצג את מוכר הדירה ויערוך תכנון מס מראש מול רשות המיסים, על מנת להקטין ככל הניתן את מס הרכישה המוטל על רוכש הדירה. בנוסף, הוא יהיה אחראי על רישום הזכויות בממכר על שם הרוכש ועל רישום המשכנתא.

כאשר קונים דירה מיד שנייה, חשוב גם לבדוק מהו המצב התכנוני של הנכס המדובר, מהן זכויות הבנייה האפשריות בו, מהו ייעוד הנכס ועוד, פעולות אותן יבצע עורך הדין. הוא יוכל להשוות, בנוסף, בין מצב הדירה המוצעת למכירה בפועל, לבין תשריט הבית המשותף, כדי לוודא שלא נעשו במבנה שינויים מסוכנים.

רכישת דירה מקבלן

אם בעסקאות קנייה או מכירה של דירות יד שנייה יש צורך בייעוץ של עורך דין לרכישת דירה מקבלן, על אחת כמה וכמה, כאשר רוכשים דירה חדשה מחברה קבלנית.

הליך רכישת דירה מקבלן מתחיל בפגישה במשרד המכירות, שם מעביר עורך הדין של הקבלן לקונה, העתק הסכם רכישה סטנדרטי. בנוסף, מתבקש הקונה לחתום על “בקשה לרכישת דירה” לפני החתימה על ההסכם ולהפקיד ערבון אצל החברה הקבלנית, עד למועד החתימה.

מעורבות של עורך דין ברכישת דירה מקבלן, היא חשובה ומשמעותית לניהול המשא ומתן מול הנציג המשפטי של החברה הקבלנית, לבדיקה שבהסכם הרכש מיוצגות זכויות הקונה, לרישום הערת אזהרה לטובת הקונה, כולל עריכת שינויים במידת הצורך, על מנת לספק הכוונה בנושאי מיסוי מקרקעין להורדת גובה מס הרכישה ולהעניק ליווי משפטי צמוד בהליך החתימה על הסכם המכר.

ישנה חשיבות רבה לבחירה בעורך דין מקרקעין בעל מומחיות וניסיון רב שנים בייצוג זכויות הקונים מול חברות קבלניות בחוזי קבלן, שכן פעמים רבות, הסכם המכר מוטה לטובת הקבלן. בין השאר, עורך הדין יכול לבדוק את המצב הקנייני של הקרקע עליה אמור להיבנות הבניין ולוודא שהקבלן עומד בתשלומים לקבלת היתר בנייה.

כמו כן, מתפקידו של עורך הדין נדל”ן להבטיח שניתנה לכם, הקונים, ערבות בנקאית עבור תשלומי התמורה, ואף לוודא שמסירת החזקה של הדירה לידיכם, תתבצע אך ורק לאחר קבלת טופס אכלוס, טופס 4. דהיינו, רק ברגע שהדירה מוכנה וראויה למגורים תעבור לידיכם החזקה עליה.

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

עלות הייצוג המשפטי ברכישת או מכירת דירה

ייצוג משפטי על ידי עורך דין מקרקעין, במכירה או קניית דירה, יד שנייה או חדשה, כמו גם כל עסקת מקרקעין אחרת, כרוך בתשלום. מדובר בהוצאות שלא ניתן להימנע מהן ויש לקחת אותן מראש בחשבון הכולל. שכר טרחת עורך דין מקרקעין, נכון לשנת 2021, מחושב על פי 0.5% כולל מע”מ, משוויו של הנכס העומד במרכז העסקה, אך שיעור שכר הטרחה, יכול להשתנות בהתאם לגורמים שונים כמו מורכבות או משך העסקה.

גם במקרים בהם הנכס העומד למכירה או לקנייה הוא בעל שווי גבוה במיוחד, שכר הטרחה יחושב על פי אחוז נמוך יותר. לחילופין, כאשר שווי הנכס נמוך במיוחד, יעלה שיעור שכר הטרחה מתוך הסכום הכולל.

עורך דין למכירת דירה

העברת דירה ללא תמורה במתנה

נכסי נדל”ן עוברים מיד ליד לא רק במסגרת עסקאות קנייה ומכירה. פעמים רבות, הבעלות על דירות עוברת בין הורים לילדים, סבים לנכדים, בין בני זוג, אחים או בני משפחה אחרים, במתנה – ללא תמורה. למרות שלא מדובר בהסכם מכר, גם במקרים של העברת דירה ללא תמורה לקרוב משפחה, תזדקקו לסיוע של עורך דין מקרקעין.

בהסכם העברת דירה  ללא תמורה, עורך הדין מייצג את שני הצדדים. הוא דואג לכך שהפעולות הנדרשות נעשות בסדר הנכון, הוא עורך את התצהירים של העברה ללא תמורה בין המעביר למקבל. בנוסף, אחראי עורך הדין לעריכת שומת מס לרשות המסים לצורך קבלת פטור ממס שבח והקלה במס רכישה, כשתכנון המס שהוא מבצע, לוקח בחשבון את כלל הנכסים של שני הצדדים.

הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים

הסכם חלוקת עיזבון על ידי יורשים, הוא חוזה נוסף שחתימתו מחייבת מעורבות של עורך דין נדל”ן, מאחר שרוב הנכסים המרכזיים בעיזבונות הם דירות או נכסי נדל”ן אחרים. במסגרת הסכם חלוקת עיזבון – הסכם בין יורשים, היורשים משנים את דרך חלוקת העיזבון שנקבעה בצוואה או בצו הירושה, בדרך שמתאימה להם יותר.

ההסכם מנוסח על ידי עורך הדין ולניסוח נכון יש חשיבות רבה והשלכות בתחום המיסוי. עורך הדין יבצע תכנון מס בהתאם לכלל נכסי העיזבון, לצורך חלוקת הרכוש בין הצדדים, תוך נקיטת מהלכים לטובת חיסכון במיסי המקרקעין הנגבים בעקבות מהלך כזה, כמו מס שבח, מס רכישה והיטל השבחה, וכן יבצע צעדים נדרשים נוספים כמו רישום הערת אזהרה ורישום זכויות בטאבו.

שכר טרחה לעורך דין בעסקאות בתוך המשפחה

בשונה מעסקאות רכישה או מכירה של נכסי נדל”ן, בהן תלוי גובה שכר הטרחה של עורך הדין המייצג בשווי הנכס, בעסקאות אחרות, כמו ייצוג משפחה בהליך של העברת דירה בין קרובים, הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים או רישום זכויות ירושה על נכס עבור יורשים, שכר הטרחה הנגבה עבור הייצוג המשפטי הוא קבוע ואינו מחושב על פי שוויו של הנכס.

תשלומי חובה נוספים בקניית או מכירת דירה

כאשר מתכוונים לרכוש דירה, חשוב להוסיף לרשימת ההוצאות גם כמה אגרות הכרחיות. נכון לשנת 2021, עלות אגרת רישום מכר/חכירה עומדת על 38 שקלים, אגרת רישום משכנתא תעלה לכם 160 שקלים ואגרת רישום הערת אזהרה לטובת הרוכש, תעלה לכם עוד 160 שקלים נוספים (או 128 שקלים ברישום מקוון). אגרת רישום משכון ברשם המשכונות, עומדת על סך 190 שקלים נכון לשנה זו.

כאשר מוכרים דירה, יש לשלם אגרה עבור אישור לטאבו מהעירייה או הרשות המקומית, בהתאם לתעריפים המקובלים בה. בנוסף, אדם שמוכר דירה מחויב ב- 300 שקלים פלוס מע”מ, אגרה עבור מכר בחברה המשכנת, אם יש כזאת.

לסיכום

עסקאות נדל”ן מצריכות ידע משפטי נרחב בתחום המקרקעין. אם אתם ניצבים בפני עסקה שכזו, עשו לעצמכם טובה ותצטיידו בעורך דין מקרקעין מיומן שילווה אתכם צעד צעד לעבר עסקת נדל”ן בטוחה, טובה ומוצלחת. לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות צרו עימנו קשר, אנחנו כאן בשבילכם.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

דילוג לתוכן